På fem år er antallet af elbiler i Danmark vokset fra 34.000 til over 500.000. Men væksten er langt fra jævnt fordelt geografisk eller socioøkonomisk.
- Viden
- /
- Ambition viderefører Nordlid
Ambition viderefører Nordlid
Fælles historie og fagligt udgangspunkt
Ambition og Nordlid har gennem mange år fulgt hinanden tæt i branchen. De to bureauer er vokset op sammen som konkurrenter, og gode kollegaer. Ambition startede i 2001 og Nordlid i 2002, og begge bureauer hed noget andet dengang. Nordlid har haft sit primære fokus på kundeudvikling og loyalitet, mens vi hos Ambition har været mere fokuseret på emnegenerering og salg. Vi arbejder begge med CX og marketing automation, og Nordlid har også delt passionen for at udnytte kundedata og adfærdsdata, som fra start har været centralt i Ambitions DNA.
Nordlid skal videreføres
Ambition ønsker at videreføre så meget af Nordlid som overhovedet muligt. Det er ikke vores oplevelse, af konkursen skyldes manglende faglighed eller kvalitet. Og vi mener, der er behov for de services, som Nordlid har hjulpet deres kunder med. Derfor kaster vi os ind i at videreføre så meget som muligt af det arbejde.
Alle medarbejdere hos Nordlid er i forbindelse med konkursen blevet fritstillet og følger derfor ikke automatisk med i aftalen. Ambition har dog allerede været i kontakt med enkelte og forventer at fortsætte dialogen.
Dialog med kunderne
“Næste skridt er, at vi skal rundt til kunderne og have en åben snak om situationen. Det er i sidste ende kunderne og deres behov, der afgør, hvor meget af Nordlid der kan videreføres”, siger Jeppe Berggreen. Han understreger samtidig, at opgaven gribes an med respekt: “Nordlid har altid været dygtige og professionelle i deres opgaveløsning, derfor har vi også stor respekt for, at vi i videreførelsen af disse samarbejder, skal levere med samme høje kvalitet, som vores eksisterende kunder kender. Branchen er i bevægelse. AI og insourcing udfordrer mange, men gør det også tydeligere, hvor vi som bureauer skaber reel værdi. For os er udviklingen en anledning til at få flere i gang med at udnytte deres data og optimere konvertering af deres indsatser. Forhåbentlig ser Nordlids kunder også dette potentiale”.
Læs mere i Markedsføring | Læs mere i Bureaubiz
Mere viden
Hvor vil formueskatten ramme hårdest?
Formuerne i Danmark er langt fra ligelidt fordelt og følger tydelige geografiske mønstre. Her ser vi nærmere på, hvor de findes, og hvem en potentiel formueskat vil ramme hårdest.
E-handelsanalysen 2025: Væksten fortsætter. Men den kommer ikke af sig selv
E-handlen vokser fortsat i Danmark, men kravene til webshops vokser endnu hurtigere. Vi har samlet tre centrale indsigter fra E-handelsanalysen 2025, der bør forme din strategi for 2026.
Ræk ud og lad dig begejstre over, hvordan målbare øjeblikke gør en forskel for din virksomhed.



